2015. február 15., vasárnap

Heti Friss Japán

Magyar feltaláló lett híres Japánban

 

Az ENSZ tagországainak klímaügyi szakértői a héten Genfben gyűlnek össze. Egy Japánban tanult magyar feltaláló megtalálta a legolcsóbb módját annak, hogy forradalmi módon biztosítsa az emberiség energiaszükségletét.  



Gutai Mátyás találmányának alapja egy egészen egyszerű dolog: a víz. A magyar feltaláló a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán kezdte építészi tanulmányait, később japán állami ösztöndíjjal (MEXT) a Tokiói Egyetemen tanulhatott.
Kutatására jelenleg Japánban is büszkeséggel gondolnak. Azt mondják, a találmány hosszú, évtizedes tesztelési folyamat és kutatás után érte el végső formáját Japánban.
„Képzeljünk el egy épületet hőszigetelés nélkül, mégis tökéletes termál egyensúllyal, köszönhetően a víz tulajdonságainak”- nyilatkozott Gutai (34) az AFP-nek.
Mátyás szülővárosában Kecskeméten mutatta be találmányát, amit 50 ezer eurós uniós és magyar állami támogatásból épített.
Gutai házának falai üvegpanelekből állnak, amelyek között kis rés van – mint a dupla üvegnél -, ami tele van vízzel. Ez csupán néhány köbméternyi víz, melyet a nap melegít fel. Hőt nyel el, csak úgy, mint egy akkumulátor, amit aztán szét lehet osztani. Nyáron hűtésre, télen fűtésre használható, igény szerint. A beépített ellenőrző rendszer lehetővé teszi, hogy a felhasználó beállíthassa a kívánt belső hőmérsékletet. A felesleges hőt a fűtési időszakban tartályban tárolja, amit visszaküld a falakba, ha hideg lesz. Gutai elmondása szerint a rendszer teljesen környezetbarát.



„Kihasználhatjuk a víz természetes tulajdonságait. Ez a konvektív hőhatás, ami képes oda mozgatni az energiát, ahol éppen szükség van rá. Elnyeli, tárolja a hőt, fűt, hűt, és egyensúlyban tartja a beltéri hőmérsékletet.”
A falak akár teljes egészében is üvegből lehetnek, és elég erősek ahhoz, hogy biztosítsák az épületet szerkezetileg, és szigetelése annak ellenére tökéletes, hogy sokkal vékonyabb, mint egy normál épület. A tervező elismerte, hogy egy ilyen ház nyilván drágább, mint egy hagyományos épület, de jóval olcsóbb, mint a hagyományos energiatakarékos szerkezetek. Az találmányra már elég nagy az érdeklődés.



Meglepő módon Gutai heuréka pillanata nem a magyar termálfürdőkben következett be, hanem a szintén természetes fürdőiről híres Japánban, azon belül is egy természetes forrásnál 2003-ban, amikor a Tokiói Egyetemen tanult.
„Amikor sétáltam a vízhez nagyon hideg volt, a lábam különösen fázott. Aztán ahogy a vízbe léptem tökéletesen megfelelő volt, nem számított, hogy kint milyen hideg van.”- emlékszik vissza.
Így eszébe jutott, hogy sokkal fontosabb a felszíni hőmérséklet és a fűtött tömeg, mint a levegő hőmérséklete.
„Szóval elkezdtem megfigyelni a vizet, ami nem ellenáll, hanem intelligens módon reagál. Az a cél, hogy kevesebb energiát és anyagot használjunk, és segítsük a városokat, amennyire csak lehetséges. Ennek egy módja lehet a víz-ház”- mondta.
„A Prima Junior Díj miatt külön köszönettel tartozom, hiszen a díjjal kapott támogatás tette lehetővé a szabadalom megszerzését, enélkül a találmány már biztosan nem magyar kezekben lenne.”


 

2015. február 10., kedd

Heti Friss Japán


        Valentin-nap: egy hagyomány              születése

 
A japánok nemcsak a karácsonyt építették be az ünnepi repertoárba, 1936-ban "megjelent" a Valentin őrület is, de csak 1950-es években terjedt el a szélesebb lakosság körében. Persze a Japánban meghonosodott többi nyugati hagyományhoz hasonlóan a Valentin-nap is sajátos japán színezetet kapott.
A fő hangsúly a csokoládéra került. Eredetileg a Valentin-nap az év egyetlen olyan napja, mikor egy nő anélkül mutathatja ki a szerelmét, hogy megszólnák ezért; mégpedig oly módon, hogy csokoládét ajándékoz az imádott férfinak. 

A szokásból az lett, hogy mára a japán nők olyan férfiakat is megajándékoznak csokival, akiktől igazából kirázza őket a hideg, és mindezt nem is annyira udvariasságból, mint inkább giri-ből (kötelesség) teszik. Az ajándék csoki neve is giri-choco, és a legolcsóbb, legigénytelenebb fajtából való.

A Valentin-napra giri choco-t kapó üzletemberek a feleségükre bízzák a viszonzás giri choco megvásárlását. Ez nagyon jelentőségteljes feladat, a fiatal női munkaerők aztán napokon át vitáznak azon, hogy melyik feleség ízlése a legjobb.

 Az igazinak persze drága és finom csokoládét vásárolnak vagy otthon készítik el kedvesüknek, és természetesen a Valentin-napi kártyáról sem feledkeznek meg.

 Olyan erőszakos természetű menyasszonyjelöltek is akadnak, akik saját, kinagyított menyasszonyi ruhás fényképükkel ajándékozzák meg a kedvest. A fénykép mellé adott csoki neve "kényszercsoki".

Mindezért cserébe a hölgyek is kapnak valamit. vacsorameghívást, kisebb ajándékokat, egy márkás retikült. Az is előfordul, hogy - micsoda meglepetés - a férfiak csokoládéval ajándékozzák meg őket. Az élelmes japán csokoládégyárosok azt is kitalálták, hogy egy-hónappal később a férfiaknak kelljen csokoládét ajándékozni a nőknek, a különbség csak annyi, hogy az ilyenkor adott csoki fehér. Március 14-ét ezért "fehér napnak" is nevezik.

ÉRDEKESSÉG:


Az elmúlt években jelent meg Japánban az úgynevezett, Narancs-nap. Ezt április 14.-én tartják. A szerelmespárok narancsot adnak egymásnak, mely a szerelmük megerősítését jelenti. Kevésbé elterjedt szokás, így a narancstermelők még nem gazdagodtak meg az újabb őrületből.  




2015. február 2., hétfő

Heti Friss Japán

Látogatás a világ legöregebb, 1300 éves szállodájában

 
 

Bemutatom a Guinness-világrekorder szállodát. A világ legrégebbijét, melyet 705-ben építettek Japánban.

A Keiunkan szálloda Hayakavában található, Japán Yamanasi prefektúrájában, és a „világ legrégebbi szállodájaként” tartja számon a Guinness. 705-ben nyitották meg, és olyan neves vendégekkel büszkélkedhetett, mint Takeda Shingen daimyou, Tokugawa Ieyasu sógun és számos japán császár.
A hotel Yamanasi prefektúra déli részén áll, buja völgyek szívében, a természet lágy ölén. A környéken számos természetes meleg vizű forrás van, ami fontos tényező a japán vendégeknek, akik imádják a fürdőket, különösen a természetben. A szobák fürdőszobájának vize szintén tiszta, természetadta gyógyvíz, melyet semmilyen mesterséges módon nem melegítenek. Kivéve persze a vécét, a szálloda teljes mértékben természetes vizet használ mindenre, ami különleges luxus minden vendég számára.
Egy riporter, Yoshio úgy döntött, hogy ellátogat a szállodába, és megosztja olvasóival, mit is tapasztal ott. 
A fürdők

Ahogy már említettük, a szálloda természetes vizet használ a helyi meleg vizű forrásokból, így a hotelben és a környező fürdőkben különleges élményben lehet része minden vendégnek. Yoshio szerint a víz minősége valóban kiváló, a kilátás gyönyörű a völgyre. A fürdők a nap 24 órájában rendelkezésre állnak.
A szálláshely

Az ősi japán épület összesen 35 lakosztályból áll. Yoshio meglepődött azon, hogy a szobák milyen nagyok, makulátlanok és rendezettek. Az egyetlen probléma az árral lehet: 32 ezer jen éjszakánként (kb. 65 ezer forint).
A konyha.

A vacsora kaiseki stílusú, ami azt jelenti, hogy a vendég szobájába viszik az ételt, és ott szolgálják fel. A konyha rengeteg friss alapanyagból dolgozik, melyeket a környező vidékről szereznek be. Összességében minden étel kiváló volt.
Sajnos, Yoshio azt tapasztalta, hogy bár a szálloda nagyon régóta működik, a történetéről csak keveset lehet tudni. Alig van róla információs anyag, sőt, a személyzet sem tudott bővebb felvilágosítást adni. Hírnevét azonban a Guinness bizonyítja.
Reméljük, hogy egyszer fény derül a hely történeteire. Addig is, aki Japánban jár, és megteheti, ne hagyja ki a hihetetlen természetközeli élményt.